Polska pełna jest niezwykłych miejsc, które często pozostają w cieniu popularnych turystycznych destynacji. W drugiej części naszego cyklu zaprezentujemy kolejne cztery miasteczka, które zaskakują swoją historią, architekturą i naturalnym urokiem. Od Węgrowa, przez muzyczny Jarocin, aż po barokowy Wolbórz i tajemnicze Pieniężno – każde z tych miejsc ma w sobie coś, co warto odkryć.

Węgrów (woj. mazowieckie)

12-tysięczny Węgrów położony jest na granicy historycznego Podlasia i Mazowsza, w dolinie malowniczej rzeki Liwiec. Miasto uzyskało prawa miejskie już w połowie XV wieku, a jego rozwój nabrał tempa dzięki rządom rodu Radziwiłłów. Świadectwem tego okresu jest duży, prostokątny rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami, z których wyróżnia się tzw. Dom Gdański.

Do XVII wieku Węgrów był ważnym ośrodkiem reformacji, a w mieście działały zbory arian, kalwinistów i luteran. Późniejsi właściciele, katolicki ród Krasińskich, przyczynili się do budowy kościoła franciszkanów reformatów. Dziś Węgrów szczyci się dwoma barokowymi kościołami: farnym Wniebowzięcia NMP oraz wspomnianym kościołem franciszkańskim. W kościele farnym można podziwiać piękne freski autorstwa Michała Palloniego, a także słynne Zwierciadło Twardowskiego – metalowe lustro, w którym rzekomo pojawiła się zmarła Barbara Radziwiłłówna, a Napoleon miał ujrzeć w nim swoją śmierć. Kilka kilometrów od miasta znajduje się zamek w Liwie – dawna siedziba książąt mazowieckich.

Jarocin (woj. wielkopolskie)

Jarocin, choć kojarzony głównie z Festiwalem Rockowym, który od lat 70. przyciąga tłumy fanów muzyki, ma wiele do zaoferowania także poza sezonem festiwalowym. Położone w Wielkopolsce miasto, zamieszkane przez około 26 tysięcy osób, posiada bogatą historię sięgającą XIII wieku. Na uwagę zasługują średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem i ratuszem z podcieniami oraz pozostałości zamku w postaci Skarbczyka w miejskim parku.

Fani muzyki, którzy chcą poznać historię polskiego rocka, mogą odwiedzić Spichlerz Polskiego Rocka – multimedialne muzeum poświęcone tej kulturze. Mieści się ono w zaadaptowanym spichlerzu zbożowym i oferuje interaktywne wystawy, które przybliżają historię polskiej sceny muzycznej.

Dla miłośników architektury Jarocin skrywa jeszcze neogotycki pałac Radolińskich z XIX wieku, który dzisiaj mieści szkoły oraz bibliotekę. Warto też odwiedzić gotyckie ruiny kościoła św. Ducha oraz barokowy kościół św. Marcina.

Wolbórz (woj. łódzkie)

Niewielki, 2-tysięczny Wolbórz, położony między Piotrkowem Trybunalskim a Tomaszowem Mazowieckim, może poszczycić się bogatą przeszłością, sięgającą XI wieku. Przez wieki był ważnym ośrodkiem kościelnym, a od XII wieku drugą stolicą biskupstwa kujawskiego. To właśnie biskupi włocławscy uczynili z Wolborza miasto rezydencjonalne, budując barokowy pałac otoczony pięknym parkiem, który do dziś jest największą atrakcją miejscowości.

Dawna świetność Wolborza przypada na XV i XVI wiek, kiedy to miasto liczyło tylu mieszkańców, co obecnie, a na jego ulicach działało ponad 250 rzemieślników. W tym czasie urodził się tu słynny pisarz renesansowy, Andrzej Frycz Modrzewski. W tamtych czasach Wolbórz wielokrotnie gościł królów Polski, takich jak Władysław Jagiełło, Zygmunt August, Stefan Batory, a później także Jan III Sobieski. Dziś to spokojne miasteczko, z bliskim dostępem do Zalewu Sulejowskiego oraz Niebieskich Źródeł w Tomaszowie Mazowieckim, idealne na relaks wśród przyrody.

Pieniężno (woj. warmińsko-mazurskie)

Pieniężno, położone na Warmii, to jedno z mniej znanych miast tego regionu. Podczas II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zniszczone, ale mimo to warto tu zajrzeć, by odkryć jego urok. Najważniejszymi zachowanymi zabytkami są gotycki kościół św. Piotra i Pawła oraz ruiny zamku, z którego ocalało tylko jedno skrzydło.

Największą atrakcją Pieniężna jest jednak Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Seminarium Księży Werbistów. Wśród zbiorów można znaleźć unikalne pamiątki z wypraw misyjnych, głównie do Azji i Afryki. Warto też wybrać się na spacer malowniczym wąwozem rzeki Wałszy, zalesionym jarem o stromych zboczach, który ustanowiono rezerwatem przyrody. Pieniężno to także miasto, które wielokrotnie odwiedzał Mikołaj Kopernik – warto więc szukać jego śladów w tej urokliwej okolicy.

Węgrów, Jarocin, Wolbórz i Pieniężno to perełki, które warto dodać do listy miejsc do odwiedzenia. W następnej części serii przedstawimy kolejne miasta i miasteczka, które pozwolą odkryć mniej znane, ale fascynujące zakątki naszego kraju. Zapraszamy do dalszego śledzenia naszych propozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *