Biwakowanie w Polsce to świetna opcja dla osób, które chcą wędrować po górach, lasach czy nadmorskich plażach. Nocowanie w namiocie pozwala na elastyczność w planowaniu trasy i niezależność od dostępności noclegów w okolicy. O czym warto pamiętać, przed wyjazdem pod namiot?

Jaki namiot zabrać?

Na wyjazdy, podczas których będziemy wędrować i nosić wszystko na własnych plecach, warto zabrać namiot dwu, maksymalnie trzy osobowy. Ważne, aby namiot był lekki i łatwy do przenoszenia. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego został wykonany. Najważniejsze są wytrzymałość, wodoszczelność i odpowiednia wentylacja.

Na dłuższe wyjazdy, wybór namiotu o pojemności większej niż liczba osób, z pewnością zwiększy komfort wypoczynku. Zyskamy więcej miejsca na przechowywanie bagażu, a także rozłożenie materacy i śpiworów. Warto jednak pamiętać, że większy namiot zazwyczaj będzie cięższy i trudniejszy do złożenia i przewiezienia. Należy zatem wcześniej przemyśleć i zaplanować ewentualne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, uwzględniając przy tym łatwość i szybkość złożenia namiotu.

Gdzie się rozbić?

Wybór miejsca na biwakowanie w dużej mierze zależy od tego, jak planujemy spędzić czas. Jeśli planujemy dłuższy pobyt na polu namiotowym, warto wybrać płaskie miejsce, które jest osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. 

Pamiętajmy, aby unikać potencjalnych zagrożeń, takich jak gniazda os, tereny podmokłe czy trasy dzikich zwierząt.

Dobrze jest również omijać miejsca, gdzie może zbierać się woda. Nie rozbijajmy namiotu w zagłębieniach terenu i w pobliżu strumieni, które – w przypadku ulewnych deszczów – mogą wylać. 

Oczywiście nie rozbijamy namiotu na szlakach turystycznych, ani na terenach chronionych. W takich miejscach najczęściej obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i biwakowania. Zignorowanie przepisów, może skutkować mandatem lub nawet poważniejszymi konsekwencjami prawnymi.

Przygotowania przed wyjazdem

Każdy prawdziwy amator biwakowanie wie, że najważniejsze to sprawdzenie stanu namiotu przed każdym wyjazdem. Należy zwrócić uwagę na ewentualne przetarcia, dziury czy wady konstrukcyjne. Wszelkie uszkodzenia warto naprawić odpowiednio wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na miejscu.

Kilka podstawowych zasad

Przy rozkładaniu namiotu należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, na którym będzie on ustawiany. Jeśli jest to kamienista powierzchnia, użyjmy specjalnej maty pod namiot, która zapewni dodatkową izolację i ochronę przed uszkodzeniami. Podobnie w przypadku podłoża, które może być mokre, warto zastosować dodatkowe rozwiązania w postaci folii lub specjalnych pokrowców, które ochronią przed wilgocią.

Stanowisko kuchenne dobrze jest przygotować na płaskiej, stabilnej powierzchni, np. na specjalnej płycie. W celu uniknięcia niebezpieczeństwa pożaru, zadbajmy o zabezpieczenie przestrzeni przed wiatrem i przeciągami. 

Przed wyruszeniem w drogę upewnijmy się też, że butle z gazem i palniki są sprawne i bezpiecznie zamocowane.

Równie istotne jest  zagospodarowanie miejsca na odpady. Najlepiej kierować się zasadą, że niczego nie zostawiamy po sobie. A więc segregować śmieci i wyrzucać je w wyznaczonym miejscu. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale też unikamy nieprzyjemnych sytuacji z właścicielami pola czy innymi turystami.

Odpowiednia wentylacja to podstawa

Dobrze zaprojektowany i poprawnie rozstawiony namiot zapewnia odpowiednią wentylację. Jednak w niektórych sytuacjach może być konieczne dodatkowe uchylenie lub otwarcie daszków wentylacyjnych w celu poprawy cyrkulacji powietrza. Szczególnie ważne jest to w czasie upałów lub w przypadku większej ilości osób śpiących w jednym namiocie. Odpowiednia wentylacja zapobiega skraplaniu się pary wodnej na ściankach namiotu. Dzięki temu wewnątrz mamy zapewnioną komfortową temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza.

Co po sezonie?

Aby namiot dobrze służył nam przez wiele sezonów, należy odpowiednio o niego zadbać. 

Wyprany i dobrze wysuszony namiot, zwijamy i przechowujemy w chłodnym 

i wentylowanym miejscu, aby uniknąć pleśni i przykrego zapachu. Warto też regularnie sprawdzać stan materiału namiotu i jego akcesoriów, aby w porę wykryć ewentualne uszkodzenia i uniknąć problemów podczas kolejnych wypadów na biwak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *