Trasa Velo Czorsztyn z pewnością stanowi godną konkurencję dla innych tras rowerowych w Europie. Oferuje wiele pięknych widoków na pobliskie góry oraz na Jezioro Czorsztyńskie. Mimo, że trasa ta jest stosunkowo krótka, to na pewno jest wymagająca i nie należy do łatwych. Liczne podjazdy i serpentynowe zjazdy sprawiają, że wymaga naprawdę dobrej kondycji fizycznej.
Malownicze rowerowanie
Oficjalna nazwa trasy to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, określenie „Velo Czorsztyn” jest jednak bardziej rozpoznawalne wśród rowerzystów. Często stosuje się tego typu określenia dla tras rowerowych o charakterze turystycznym, które mają atrakcyjne widoki i dobrą jakość nawierzchni. Przykłady to: Velo Małopolska, Velo Dunajec, czy Velo Wisła.
Odcinek główny trasy między Niedzicą a Czorsztynem to ok. 27 km. Długość pełnej pętli dookoła jeziora to 44 km, ale możliwe są też krótsze warianty. Czas przejazdu zależy od indywidualnych możliwości i planów.
Dla osób, które chcą przejechać całą trasę w ciągu jednego dnia, zalecamy wyruszenie wcześnie rano, aby mieć czas na spokojną jazdę, zwiedzanie i ewentualne postoje na odpoczynek.
Dla tych, którzy wolą zwiedzać w tempie slow, można podzielić trasę na kilka dni i zatrzymać się w pobliskich miejscowościach – Niedzica, Dębno, Łapsze Niżne czy Maniowy, gdzie bez problemu znajdziemy pensjonaty oferujące noclegi.
Dwie trasy rowerowe Velo Czorsztyn
1. Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Prowadzi po północnych brzegach jeziora, ma długość ok. 26 km i jest uważana za główny odcinek trasy. Trasa ta jest dobrze oznakowana i w większości prowadzi po ścieżkach rowerowych, a także asfaltowych drogach i drogach polnych.
Krótsza pętla składa się z dwóch tras:
Trasa I: Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Huba – Dębno Podhalańskie
Trasa II: Dębno Podhalańskie – Huba – Maniowy – Kluszkowce – Czorsztyn – Niedzica – Falsztyn – Frydman – Dębno Podhalańskie
Obie trasy są łatwiejsze od dłuższej pętli i przeznaczone dla początkujących lub rodzin z dziećmi.
Trasa I zawiera jedynie jeden dość stromy podjazd w Falsztynie, ale poza tym jest łatwa i malownicza.
Trasa II zawiera kilka podjazdów, ale poza tym jest również łatwa i malownicza.
W zależności od kierunku jazdy, w miejscowościach Niedzica lub Czorsztyn należy skorzystać z przeprawy statkiem lub gondolą, aby dostać się na drugą stronę jeziora.
2. Velo Dunajec
Trasa prowadząca po południowych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego, a także wzdłuż Dunajca. Ma długość około 40 km i charakteryzuje się bardziej urozmaiconym terenem, w tym kilkoma stromymi podjazdami. Jest bardziej wymagająca technicznie oraz kondycyjnie.
Trasa: Dębno Podhalańskie – Frydman – Falsztyn – Niedzica – Czorsztyn – Kluszkowce – Maniowy – Łapsze Niżne – Trybsz – Krościenko nad Dunajcem – Szczawnica – Jaworki – Dębno Podhalańskie
Na tej trasie czekają nas liczne podjazdy oraz zjazdy, a także różnorodne nawierzchnie, w tym kamieniste ścieżki i korzenie drzew na leśnych odcinkach. Warto zabrać ze sobą rower o lekkiej konstrukcji, a także sprzęt do naprawy ewentualnych uszkodzeń.
Ta trasa jest przeznaczona zdecydowanie dla bardziej doświadczonych rowerzystów i może zająć nawet cały dzień.
Warto zaznaczyć, że po wschodniej stronie jeziora nie ma wydzielonej drogi rowerowej, a odcinek przez Pieniński Park Narodowy można pokonać tylko ruchliwą szosą lub skorzystać z przeprawy statkiem.
Przeprawa statkiem
Pełna pętla wokół Jeziora Czorsztyńskiego może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych rowerzystów, ze względu na uciążliwy podjazd i ruchliwą szosę na odcinku przez Przełęcz Osice.
Pieniński Park Narodowy nie wyraził zgody na budowę ścieżki rowerowej przez jego teren, stąd też trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego wydaje się być niekompletna. Wspomniany odcinek – ze stromym podjazdem oraz ruchliwą drogą – większość rowerzystów pokonuje więc statkiem. To dobry sposób, aby złapać chwilę oddechu i móc nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.
Gdzie zacząć?
Jazda na Velo Czorsztyn, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, z pewnością jest łatwiejsza i bardziej komfortowa. Odcinek na północnym brzegu jeziora jest bardziej płaski, a podjazdy są łagodniejsze. Ponadto, zaczynając od Dębna Podhalańskiego, można cieszyć oko malowniczymi widokami na Tatry i Pieniny.
Mimo, że trasa w większości jest płaska, to w okolicy miejscowości Falsztyn, znajduje się większe wzniesienie. Na rowerzystów podróżujących od Czorsztyna czeka tu ok. 90 m przewyższenia na odcinku 1 km (nachylenie 9%). Jadąc w przeciwnym kierunku, od Niedzicy pokonujemy 120 m na odcinku ok. 2 km (nachylenie 6%). Jest to dłuższy odcinek, ale o niższym nachyleniu, dlatego – zaraz przed końcem trasy w Niedzicy – najczęściej polecany jako zjazd.
Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Dojazd samochodem jest najwygodniejszy, ale można również skorzystać z pociągu. Warto pamiętać, że najbliżej trasy jest stacja kolejowa w Nowym Targu, ale można też dojechać do stacji w pobliskim Krościenku nad Dunajcem.
Parkingi znajdują się blisko szlaku i oczywiście w miejscowościach turystycznych – w Kluszkowcach, w Niedzicy przy zamku i w Czorsztynie. W Dębnie samochód możemy zostawić na dużym parkingu przy kościele.
Atrakcje nie tylko rowerowe
Velo Czorsztyn oferuje różnorodne atrakcje. Można tu nie tylko aktywnie spędzić czas na rowerze, ale także zobaczyć wiele zabytków. Na trasie zwiedzić możemy:
- Jaskinia Wielka Śnieżna w Frydmanie
- Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie, który jest wpisany na listę UNESCO
- Ruiny Zamku Czorsztyn i Osada Turystyczna Czorsztyn – skansen
- Tyrolka przy zamku Czorsztynie – ok. 300 metrów zjazdu nad wodami jeziora
- Zamek Dunajec w Niedzicy z 1310 roku i zapora w Niedzicy
Turystyka rowerowa w Polsce jest bardzo pozytywnym i prężnie rozwijającym się trendem. Trasy takie, jak Velo Czorsztyn zdają się to potwierdzać, stanowiąc doskonałą propozycję dla miłośników aktywnego wypoczynku.