Czy nordic walking rzeczywiście jest dla każdego?
Nordic walking po raz pierwszy pojawił się w Finlandii w latach 30. XX wieku, jako forma treningu narciarzy biegowych w okresie letnim. Początkowo nazywany był „sauvakävely”, co w języku fińskim oznacza „marsz z kijami”. Dopiero w latach 90. XX wieku stał się popularnym sposobem aktywności, wśród osób w różnym wieku i różnej kondycji fizycznej. W Polsce popularność nordic walkingu zaczęła rosnąć w latach 90., a w 2005 roku z kijami maszerowało już blisko 5 milionów osób. I nadal jest to tendencja wzrostowa.
(Nie) zwykły spacer
Nordic walking to nie tylko spacer z kijkami, ale również forma aktywności fizycznej, która wymaga odpowiedniej techniki oraz przygotowania.
Poprawna technika nordic walkingu pozwala na wykorzystanie większej ilości mięśni i zwiększenie intensywności treningu. Właściwe wykorzystanie rąk, nóg i bioder w połączeniu z odpowiednim oddychaniem, pozwala na zwiększenie wydolności i poprawę kondycji. Przed rozpoczęciem nordic walkingu, warto wziąć kilka lekcji u instruktora, który skoryguje postawę i nauczy poprawnej techniki, aby uniknąć błędów i w pełni czerpać z korzyści, jakie niesie ten sport.
Odpowiednie kijki, to podstawa
Wybór odpowiednich kijków do nordic walkingu jest równie ważny, jak odpowiednie przygotowanie techniczne i fizyczne. Kijki powinny być dostosowane do wzrostu oraz wagi, a także do rodzaju podłoża, na którym będziemy ćwiczyć.
Dobre kije do nordic walkingu mają ergonomiczne uchwyty, regulowaną długość oraz specjalne końcówki (do różnych nawierzchni).
Kijki powinny być ustawione równolegle do siebie. Trzymamy je na wysokości bioder. Unikajmy ściskania kijka zbyt mocno.
Technika, technika i jeszcze raz technika
Już po kilku lekcjach z instruktorem, poczujemy jak skoordynować pracę rąk i nóg.
Aby trening był efektywny, niezwykle ważna jest prawidłowa postawa ciała. Utrzymujemy proste plecy i patrzymy przed siebie. Unikajmy pochylania się do przodu lub na boki.
Tempo chodzenia oraz intensywność treningów zależy od naszych możliwości. Pamiętajmy o regeneracji mięśni i nie przetrenowaniu się. Jeśli czujemy zmęczenie, zróbmy dzień przerwy. Stopniowo możemy intensyfikować marsz, nie zapominając, że każda forma aktywności ma dobry wpływ na zdrowie i formę.
Wygodny strój
Właściwe ubranie i obuwie to podstawa każdego dobrego treningu.
Sportowe buty powinny być wygodne, stabilne i lekkie. Postawmy na przewiewne, niekrępujące ruchów ubranie. Nieodpowiedni ubiór i obuwie mogą powodować dyskomfort, a to z kolei negatywnie wpłynie na motywację do dalszej aktywności fizycznej.
Wymierne korzyści
Nordic walking angażuje około 90% mięśni, co pozwala na efektywne spalanie kalorii i znaczną poprawę wydajności. Co więcej taki marsz jest również korzystny dla układu sercowo-naczyniowego. Poprawia krążenie krwi oraz redukuje ryzyko chorób serca i nadciśnienia. Co ważne, ta forma aktywności fizycznej jest łagodna dla stawów, co czyni ją idealną np. dla seniorów.
Marsz z kijami, to również poprawa koordynacji ruchowej, zwiększenie siły mięśniowej, redukcja stresu i ogólna poprawa samopoczucia. Jak w przypadku każdego sportu, tak i tutaj, również samodyscyplina idzie w parze z kijkami.
Nie ma wymówek
Nordic walking jest aktywnością, którą może uprawiać praktycznie każdy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Jest to idealna forma aktywności dla osób starszych, które chcą utrzymać sprawność i kondycję, a jednocześnie uniknąć nadmiernego obciążenia stawów. Ponadto, sport ten, może być też korzystny dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem czy nawet chorobami serca.
Wartością dodaną jest to, że spacer z kijkami może być świetnym sposobem na nawiązanie nowych znajomości. W grupie łatwiej też o utrzymanie motywacji i wytrwałości w regularnym treningu.