Lizbona to doskonałe miejsce na city break, które oferuje wiele atrakcji turystycznych, piękne widoki, pyszną kuchnię i niepowtarzalny klimat. Krótki wypad, pozwoli na poznanie piękna i historii tego miasta. Sprawdź, co warto tu zobaczyć?

Zacznijmy od Dolnego Miasta

Dolne Miasto (ang. „Baixa”) to dzielnica stolicy Portugalii, Lizbony, która otacza wzgórza i archipelag lizbońskich wysp. Wszystkie te wyspy mają swój unikalny charakter, ale łączy je fakt, że każda z nich jest pokryta labiryntami wąskich uliczek, zaułków i schodów.

Pod koniec XIX wieku inżynierowie w Lizbonie pobudowali zadziwiające kolejki linowo-szynowe. Jednym z nich jest Elevador da Glória, który z trudem wspina się stromą uliczką do Bairro Alto, a od południa wzgórze szturmuje Elevador da Bica, który został uwieczniony na setkach pocztówek. Niezgrabny wagonik Elevador da Lavra wywozi pasażerów do spokojnej dzielnicy Anjos.

Słynny tramwaj nr 28

Tramwaj nr 28 to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Trasa prowadzi przez wiele ciekawych dzielnic, zaczynając od cmentarza Prazeres, mija bazylikę i park na wzgórzu Estrela, a następnie przechodzi przez dzielnice Sao Bento, Bairro Alto, Baixa i Alfama, która jest najstarszą z lizbońskich dzielnic.

Podczas jazdy pasażerowie mogą podziwiać piękne krajobrazy i panoramy miasta, ale także odczuć trudy jazdy tramwajem, który musi pokonać ciasne zakręty i strome wzniesienia. Przez całą drogę tramwaj porusza się po nitce stalowych torów, nie uciekając na płaski brzeg Tagu.

Po zakończeniu jazdy, można wyruszyć na zwiedzanie malowniczej dzielnicy Alfama, która jest pełna wąskich uliczek, kolorowych domów i tradycyjnych restauracji z muzyką fado.

Bairro Alto żyje tylko nocą

Bairro Alto to jedna z najbardziej kultowych dzielnic Lizbony, słynąca z bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej. Wieczorem i nocą staje się centrum życia nocnego miasta, gdzie można zanurzyć się w atmosferze tętniących życiem ulic, wypełnionych barami, kawiarniami, restauracjami, sklepami i klubami.

Windą do nieba…

Jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w dzielnicy jest Elevador de Santa Justa, z którego można podziwiać piękne widoki na Baixę i Alfamę. Konstrukcja tej windy jest niezwykła i ewenementem na skalę europejską, jako że włączona jest w system komunikacji miejskiej. Wysiadając na górze, znajdujemy się wysoko ponad ulicami Baixy i możemy podziwiać piękne widoki na miasto.

W Bairro Alto warto też odwiedzić liczne muzea, teatry, galerie sztuki i koncerty, a także skosztować tradycyjnej portugalskiej kuchni w jednej z wielu restauracji. Dzielnica ta jest miejscem, gdzie mieszkańcy miasta i turyści spotykają się, by po prostu cieszyć się życiem i muzyką.

Torre de Belem 

Belem to historyczna dzielnica Lizbony, położona kilka kilometrów na zachód od jej centrum. W czasach wielkich odkryć geograficznych, czyli na przełomie XV i XVI wieku, Belem było ważnym portem, z którego na Atlantyk wyruszali portugalscy żeglarze – Bartolomeu Dias, Pedro Cabral i Vasco da Gama.

Obecnie wody Tagu, które przepływają przez dzielnicę, nie pamiętają tłumu żaglowców i karawel, ale pozostała po nich jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Lizbony – Torre de Belem. Jest to warowna wieża, która kiedyś pełniła funkcję strażniczą i chroniła port przed atakami morskich wrogów. Wieża ta jest uważana za jedno z najważniejszych arcydzieł manuelińskich, stylu charakterystycznego dla architektury Portugalii w XVI wieku.

Dziś Torre de Belem przyciąga turystów, którzy chętnie podziwiają jej imponującą architekturę i przeszłość. Warto również odwiedzić w pobliżu znajdujące się Muzeum Marynarki Wojennej i Mosteiro dos Jerónimos, o którym poniżej.

Mosteiro dos Jerónimos

Słynny klasztor Mosteiro dos Jerónimos jest jednym z najwspanialszych zabytków Portugalii i arcydziełem stylu manuelińskiego. Został on zbudowany w XVI wieku dzięki częściowemu finansowaniu z podatków pobieranych od towarów sprowadzonych przez Vasco da Gamę z jego wyprawy do Indii. To właśnie tutaj został on pochowany w masywnym sarkofagu, znajdującym się w mrocznym przedsionku kościoła.

Klasztor ten imponuje swoją ogromną wielkością oraz piękną architekturą. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione i posiada wiele pięknych detali, które przyciągają uwagę turystów z całego świata. Sześć potężnych filarów, wyrastających z posadzki, wydają się symbolizować odległe lądy, które Vasco da Gama odkrył podczas swojej wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *