Bathu ki Ladi jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoją architekturę i zabytkowe dziedzińce. Ale jest tu coś jeszcze, co przyciąga. Miejsce tajemnicze i intrygujące – kompleks świątynny, który – przez większość roku –  praktycznie w całości pozostaje zanurzony w wodzie.

Bathu ki Ladi

Kompleks świątynny Bathu ki Ladi, który znajduje się w miejscowości Nagrota Surian w dystrykcie Kangra, w stanie Himachal Pradesh, w północno-zachodniej części Indii, to jeden z najważniejszych kompleksów świątynnych w Himachal Pradesh, znany ze swojego unikalnego położenia na rzece Beas. Kompleks składa się z sześciu świątyń i jest związany z Mahabharatą, jednym z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich.

Podwodna świątynia

Główna świątynia w kompleksie jest poświęcona bogini Parwati i Pani Śiwie, a inne świątynie są poświęcone innym bogom i boginiom hinduistycznym. Ze względu na swoje unikalne położenie, Bathu ki Ladi jest dostępne dla turystów tylko przez 4 miesiące w roku, kiedy to poziom wody w zbiorniku Maharana Pratap Sagar jest na tyle niski, że świątynie są widoczne.

W czasie pozostałych 8 miesięcy, kiedy poziom wody jest wysoki, kompleks zostaje całkowicie zanurzony, tworząc podwodny świat, w którym można dostrzec tylko kilka wysokich filarów wystających znad powierzchni wody. W tym czasie świątynie są zanurzone w wodzie, co czyni je jeszcze bardziej tajemniczymi i niezwykłym 

Mimo tak długiego okresu zanurzenia, konstrukcje świątyń pozostają nienaruszone, co jest z pewnością zasługą wytrzymałego kamienia, z którego zostały zbudowane.

Teorie powstania

Co do historii kompleksu, istnieje kilka różnych przekazów i teorii. 

Jedna z najpopularniejszych mówi o tym, że kompleks został zbudowany przez miejscowego króla Kangra, który rządził regionem w XVIII wieku. 

Inne teorie mówią o związku kompleksu z mitologicznymi postaciami z Mahabharaty, jak Pandawowie, którzy według niektórych próbowali zbudować swoje „schody do nieba”.

Nie udało im się to, jednak Bathu ki Ladi z pewnością stanowi dziś jedną z najbardziej tajemniczych, niezwykłych i zachwycających atrakcji w Indiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *