„Dolina Śmierci” to nazwa pustynnego regionu w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, położonego na wschód od gór Sierra Nevada i na zachód od łańcucha górskiego Black Mountains w stanie Kalifornia. Jest to obszar o bardzo niskiej wilgotności i bardzo wysokich temperaturach, co czyni go jednym z najgorętszych i najsuchszych miejsc na Ziemi.

Trochę historii

Nazwa „Dolina Śmierci” (ang. Death Valley) pochodzi od niebywale trudnych warunków panujących w tym rejonie, w tym zabójczo wysokich temperatur, braku wody, a co za tym idzie, ekstremalnie trudnych warunków życia dla organizmów żywych.

W latach 40. i 50. XIX wieku, Dolina Śmierci stała się miejscem gorączki złota. Złoto zostało odkryte w pobliskim Górskim Pustkowiu i w okolicach doliny w latach 1840-1850, co spowodowało napływ poszukiwaczy. Złota gorączka w Dolinie Śmierci przyciągnęła tysiące ludzi, którzy owładnięci żądzą bogactwa, zmagali się z trudnymi warunkami pogodowymi i brakiem wody, a także z plemionami Indian, które były niechętne obecności białych osadników.

W latach 30. XX wieku, wraz z budową dróg i rozwojem infrastruktury turystycznej, Dolina Śmierci stała się popularnym miejscem turystycznym. W 1933 roku utworzono Park Narodowy Doliny Śmierci, który chroni tamtejsze unikatowe krajobrazy.

Obecnie, Dolina Śmierci przyciąga turystów z całego świata swoimi niezwykłymi krajobrazami i niepowtarzalnymi formacjami skalnymi, wciąż jednak stanowiąc wyzwanie dla tych, którzy decydują się na eksplorację tego ekstremalnego środowiska.

Dolina Śmierci dziś

Dolina Śmierci to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Oprócz wydm, kraterów wulkanicznych i solnych jezior, w parku można zobaczyć wiele innych interesujących formacji geologicznych, takich jak ruchome piaski i kołyszące się kamienie.

Nocą Dolina Śmierci jawi się jako magiczne miejsce, gdzie można być świadkiem niezwykłych zjawisk, takich jak niesamowicie rozgwieżdżonego niebo czy księżycowego krajobrazu. 

Jednocześnie, Dolina Śmierci jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie temperatura powietrza może osiągnąć nawet 50 stopni Celsjusza w lecie.

Dolina Śmierci jest również jednym z najsuchszych miejsc. Średnia roczna ilość opadów wynosi poniżej 50 mm, a wilgotność względna jest bardzo niska.

Pomimo ekstremalnych warunków klimatycznych, Dolina Śmierci jest popularnym miejscem turystycznym. Park Narodowy Dolina Śmierci oferuje różnorodne atrakcje, w tym wędrówki po piaskowych wydmach, zwiedzanie wulkanicznych kraterów i malowniczych kanionów oraz podziwianie niesamowitych krajobrazów solnych jezior i oaz.

Fauna, flora, kino i… maraton!

Dolina Śmierci jest jednym z najniżej położonych punktów w Ameryce Północnej, sięgającym 86 metrów poniżej poziomu morza. Znajduje się tam największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Położony jest na granicy dwóch stanów – Kalifornii i Nevady i zajmuje obszar ponad 13 500 kilometrów kwadratowych.

Pomimo – delikatnie mówiąc – dość niesprzyjających warunków, można tam spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do życia w ekstremalnym środowisku. Wśród nich znajdują się kaktusy, jałowce, szakale, skorpiony, jaszczurki, a nawet lamparcie żółwie.

Ciekawostkę stanowi fakt, że Dolina Śmierci była też scenerią dla wielu produkcji filmowych, takich jak Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja”, „Mad Max: Poza Wzgórzem Głupców” czy „The Doors”.

Pomimo rekordów ciepła, w Dolinie Śmierci organizowany jest jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie – Badwater 135. Trasa biegnie z poziomu morza na wysokość 2530 metrów n.p.m., a uczestnicy muszą pokonać dystans 217 km w czasie do 48 godzin. 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Dolina Śmierci to pustynia i – dosłownie – najgorętsze miejsce na ziemi, dlatego najlepszy czas na odwiedzenie tego miejsca to listopad – marzec. Zwiedzanie warto zaplanować na dzień powszedni, ponieważ w weekendy bywa naprawdę tłoczno. 

Zdecydowanie godny polecenia, jest popularny punkt widokowy Zabriskie Point, z którego można podziwiać piękne, kolorowe formacje skalne, powstałe w wyniku erozji. Widok zapierający dech w  piersiach.

Kolejnym niezwykłym miejscem w Dolinie Śmierci jest Badwater, wyschnięte jezioro położone 85 metrów poniżej poziomu morza. Jest to największa depresja na kontynencie północnoamerykańskim. Na powierzchni jeziora znajdują się regularne sześciokątne płaty soli, które tworzą fascynujący krajobraz. Dla turystów udostępniona jest specjalna platforma spacerowa.  

Na terenie Badwater znajduje się także stacja meteorologiczna, która odnotowała wspomnianą już najwyższą temperaturę na Ziemi.

Morze Martwe w Ameryce? Tak! To słynna, słona depresja o powierzchni ponad 9700 km², którą również warto zobaczyć podczas wizyty w parku.

Racetrack Playa, to najbardziej tajemnicze z miejsc w Dolinie Śmierci. Tutaj znajdują się legendarne wędrujące kamienie, które wbrew prawom fizyki przesuwają się po płaskim dnie wyschniętego jeziora. 

Na koniec Dante’s View, czyli punkt widokowy na całą Dolinę Śmierci. Na szczycie Dante’s View znajduje się parking, przy którym jest kilka oficjalnych punktów widokowych wraz z tablicami i opisem tego, co można zobaczyć na horyzoncie.

Dolina Śmierci to miejsce pełne kontrastów i niezwykłe, pod każdym względem. To jedno z tych miejsc na ziemi, które absolutnie – przynajmniej raz w życiu – trzeba zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *