Egipt od lat cieszy się powodzeniem, jeśli chodzi o kierunek na wakacyjne wojaże. Pierwsze skojarzenia, jakie mamy z tym miejsce, to piramidy, piękne plaże i ciepła woda. Nie zapominajmy jednak, że ta ostatnia może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.
Czy w Egipcie spotkamy rekiny?
Ciepłe wody Egiptu to raj dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Tamtejsze rafy koralowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Niestety w morskich głębinach czai się coś jeszcze.
W Egipcie żyją cztery gatunki rekina: biały, tygrysi, rafowy i i rekin młot. Większość ataków rekina w Egipcie odnotowano na półwyspie Synaj, ale zdarzały się również ataki w innych miejscach w Egipcie, w tym w Sharm El Sheikh, Hurghadzie i Dahabie.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w Egipcie odnotowano kilkadziesiąt ataków rekina na ludzi, w tym kilka śmiertelnych. Należy pamiętać, że ryzyko ataku rekina jest obecne w każdym miejscu, gdzie żyją te drapieżne zwierzęta.
Dlatego ważne jest, aby zawsze zachowywać ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas nurkowania lub pływania na otwartym morzu.
Czy rekiny polują na ludzi?
Rekiny występujące w Egipcie, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka. Szczególnie rekin biały i tygrysi, uważane są za najbardziej niebezpieczne dla ludzi.
Warto jednak pamiętać, że większość ataków wynika z przypadkowego spotkania rekina z człowiekiem. Rekiny rzadko atakują ludzi. Większość takich incydentów ma miejsce, gdy rekin czuje się zagrożony, osaczony i zaniepokojony obecnością człowieka. Ataki rekinów na ludzi są zwykle przypadkowe i mogą być spowodowane przez błąd w identyfikacji obiektu lub reakcję obronną na zagrożenie. Celowe polowanie na ludzi jest mało prawdopodobne.
W Egipcie działa wiele organizacji, które edukują turystów na temat bezpieczeństwa w wodzie. Należy stosować się do zasad bezpieczeństwa i unikać pływania w miejscach, gdzie stwierdzono obecność rekina, zwłaszcza w godzinach wieczornych lub o zmierzchu, kiedy rekiny są najbardziej aktywne.
Co robić, kiedy dojdzie do bezpośredniego spotkania z rekinem?
W przypadku, kiedy już natrafimy w wodzie na drapieżnika, choć to trudne, spróbujmy unikać paniki. Zachowajmy zimną krew i względny spokój.
Unikajmy też gwałtownych ruchów, które mogą rozjuszyć rekina. Nie machajmy rękami i nogami. Ustawmy się w pozycji pionowej i obserwujmy sytuację.
Nie próbujmy ucieczki, szybkie pływanie może dodatkowo rozdrażnić rekina, a wpław i tak nie mamy szans mu uciec.
Jeśli dojdzie do bezpośredniego starcia, spróbujmy się bronić, uderzając rekina w nos, oczy lub skrzela – to może go odstraszyć.
Większość spotkań z rekinami kończy się bezpiecznie. Zwierzę w końcu traci zainteresowanie i odpływa. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze pamiętajmy o zachowaniu wzmożonej ostrożności podczas kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Nie wypływajmy też samotnie daleko od brzegu.