Zło konieczne? Przykra konieczność? O czym jeszcze myślimy przed skorzystaniem z publicznej toalety?
W pociągu, w kinie, w muzeum – prędzej czy później będziemy zmuszeni odwiedzić to miejsce. Miejsce bardzo często kojarzące się nam z ograniczoną czystością, mało przyjemnym zapachem i zarazkami. Milionem zarazków!

Do najczęstszych chorób, którymi można zarazić się w toalecie publicznej, należą:

  • Choroby przenoszone drogą kropelkową – np. grypa, przeziębienie, koronawirusy.   
  • Choroby zakaźne przenoszone przez fekalno-oralną drogę zakażenia – np. zapalenie żołądka i jelit, biegunki bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.
  • Wirusowe zapalenie wątroby A – choroba przenoszona drogą fekalno-oralną, która może wystąpić w wyniku kontaktu z fekaliami lub skażoną wodą.
  • Infekcje dróg moczowych – bakteryjne zakażenia układu moczowego, które mogą być spowodowane brudem, bakteriami lub grzybami w toalecie
  • Infekcje skóry – np. opryszczka, grzybica skóry, liszajec zakaźny, wywołane przez kontakt z brudną powierzchnią lub przedmiotami w toalecie.

Brzmi strasznie? – zdecydowanie tak! Na szczęście warto pamiętać o zaledwie kilku zasadach, które pozwolą zminimalizować ryzyko infekcji, a korzystanie z toalety, np. w podróży, uczynią mniej stresującym i niekomfortowym.

Złota zasada – MYJ RĘCE!

Ręce są nośnikiem dla wszelkiego rodzaju zarazków. Codziennie dotykamy tysięcy przedmiotów, a kto ich wcześniej dotykał? Grypa? Koronawirus? Rotawirus? Przed i po skorzystaniu z toalety myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund. Niestety mycie rąk jest bardzo często bagatelizowane, a za pomocą tej jednej prostej czynności możemy zminimalizować i utrudnić proces zarażania.

Pamiętaj również o tym, aby unikać dotykania twarzy brudnymi rękami. Z potarciem oka, nosa, czy poprawieniem makijażu zaczekaj do umycia lub dezynfekcji rąk.

Unikaj bezpośredniego kontaktu

W toaletach publicznych lepiej nie dotykać bezpośrednio powierzchni, takich  jak sedes czy uchwyty, które mogą być skażone chorobotwórczymi drobnoustrojami. Do otwierania drzwi czy skorzystania ze spłuczki można użyć papierowego ręcznika lub chusteczki higienicznej.

WAŻNE! Jeśli masz przy sobie telefon, portfel nie kładź ich na spłuczce czy uchwycie na papier toaletowy. Wszelkie bakterie, które tam są, zabierzesz ze sobą.

Własne przybory toaletowe? – zdecydowanie tak.

W miarę możliwości warto używać własnych przyborów, takich jak papier toaletowy, chusteczki antybakteryjne czy płyn dezynfekujący. Przydatne może być też zaopatrzenie się w jednorazową matę toaletową. 

A co po wszystkim? 

Czy zamykać klapę przed spuszczeniem wody? Jest to zalecane, gdyż w momencie spłukiwania wszelkie drobnoustroje unoszą się w powietrze. Czasem jednak toalety takich klap nie posiadają, a my nie nie mamy też pewności, że przed nami nie było w kabinie kogoś, kto kichał i kasłał.  W takich sytuacjach warto sięgnąć po maseczkę ochronną na twarz. 

Bezsprzecznie toalety publiczne pozostają siedliskiem zarazków. Podczas korzystania z takich miejsc, miejmy świadomość, jak ważne są zachowanie ostrożności i podstawowa dbałość o higienę. Potrzeba tylko i aż tyle, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *