Wspinaczka lodowa to bardzo wymagający sport. Jeśli jednak jesteś gotów przekraczać swoje granice, jeśli jesteś spragniony ekstremalnych przeżyć i adrenaliny, to powinieneś tego spróbować.

Wspinaczka lodowa to forma pokonywania lodowych formacji, takich jak lodospady, kolumny lodowe, ściany lodowe, czy grzbiety lodowe. Sport ten wymaga dużo wprawy i doświadczenia, ale jest przy tym bardzo satysfakcjonujący i ekscytujący. 

Wspinaczka lodowa obejmuje wiele różnych odmian i stylów, z których każdy wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu. Oto kilka popularnych jej odmian:

Wspinaczka na lodospadach, która polega na wspinaczce po pionowych ścianach zamarzniętej wody. Wspinacz używa specjalnego sprzętu, takiego jak raki, czekany i wkręty lodowe.

Wspinaczka na kominach to podążanie wąskimi szczelinami w lodzie, zwanymi właśnie kominami. Wspinacz używa technik jammingu i klinowania, aby utrzymać się w szczelinie.

Wspinaczka na graniach, czyli po wąskich, poziomych grzbietach lodowych, często znajdujących się na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m.

Wspinaczka na drytoolingu, gdzie wspinacz pnie się po skałach i innych trudnych powierzchniach, przy użyciu rączek i ostrzy zamocowanych w końcówce czekana.

Wspinaczka boulderowa na lodzie polega na wspinaczce na niewielkich formacjach lodowych, często bez użycia liny lub uprzęży.

Jakkolwiek ekscytująca i zachwycająca potrafi być wspinaczka lodowa, z powodu nieprzewidywalności warunków, jest sportem, wymagającym dużo ostrożności i pokory dla siły natury.

Jak zacząć?

Początkujący wspinacze lodowi powinni rozpocząć od szkolenia z instruktorem lub przewodnikiem wspinaczkowym. Instruktorzy pomogą zdobyć podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa, technik wspinaczkowych i potrzebnego sprzętu. Czasem wymagane jest też ukończenie kursu wspinaczki skałkowej, co pozwala na zdobycie podstawowych umiejętności wspinaczkowych. Jednak sama technika wspinaczki lodowej różni się od tej skałkowej.

Wspinacz musi mieć dobrą kontrolę nad swoim ciałem, by utrzymywać stabilność. Sport ten wymaga też odpowiedniego wbijania raków w lód, ponieważ tutaj to stopy właśnie stanowią podstawę stabilności i siłę napędową wspinacza.

Odpowiedni sprzęt i ubranie 

Wspinaczka lodowa wymaga specjalnego sprzętu i odpowiedniego ubrania, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę podczas wspinaczki. 

Ważne jest, aby ubranie było warstwowe, by można było regulować temperaturę ciała w zależności od warunków pogodowych i intensywności wspinaczki. Pierwszą warstwę stanowić powinna odzież termoaktywna, druga warstwa to warstwa izolująca (np. polar lub kurtka z ociepleniem), a trzecia to odzież ochronna, np. kombinezon lub kurtka wodoodporna. 

Dodatkowe, ale nie mniej ważne, jest zabranie ze sobą ABC lawinowego, czyli łopaty, detektora i sondy lawinowej. W przypadku uszkodzenia sprzętu, warto również mieć przy sobie zestaw narzędzi do naprawy sprzętu wspinaczkowego, takich jak taśma izolacyjna, klucze imbusowe, linki, zamki błyskawiczne itp. 

Wspinaczka lodowa w Polsce i na świecie

Wspinaczka lodowa w Polsce zyskała popularność w latach 70. XX wieku i obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Dla zaawansowanych wspinaczy odpowiednie będą Tatry, które oferują wiele atrakcyjnych lodospadów do wspinaczki. Początkujący z powodzeniem mogą się wybrać w niższe góry, np. Sudety, Karkonosze, Beskid Niski. 

W Europie, w czołówce miejsc do wspinaczki lodowej, plasują się Włochy, Szwajcaria, Norwegia, Islandia.

W tych krajach istnieją specjalne ośrodki i szkoły wspinaczkowe, które organizują kursy i szkolenia dla początkujących i zaawansowanych wspinaczy lodowych. 

Wspinaczka lodowa trenuje ciało i umysł. Zapewnia ekstremalne przeżycia, sprawiając, że za każdym razem coraz dalej przesuwasz granice swoich możliwości. Każda wyprawa, to sprawdzian umiejętności i wyzwanie, ale też lekcja pokory i szacunku do potężnej siły natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *