Wakacyjne pakowanie walizki nieodzownie wiąże się z odwiecznym dylematem co zrobić, żeby spakować tylko te rzeczy, z których faktycznie będziemy korzystać? I jak zmieścić to wszystko w (najlepiej jednej) walizce? Jeśli Ciebie też dręczą podobne dylematy, poniżej kilka słów o skutecznych metodach pakowania.

Przemyśl, zaplanuj, zrób listę

Wcześniejsze spokojne przemyślenie, co będzie nam potrzebne, zaoszczędzi niepotrzebnego stresu i pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy na ostatnią chwilę będziemy nerwowo dorzucać do walizki kolejne losowe rzeczy.

Kilka dni przed wyjazdem sporządzamy listę rzeczy i rozpoczynamy pranie ubrań.

Odpowiednio wcześniej sprawdźmy też wymagania dotyczące bagażu, zwłaszcza jeśli lecimy za granicę. W przypadku lotów krajowych również warto sprawdzić cenniki opłat dodatkowych, na przykład za nadbagaż. Przy pakowaniu warto też zwrócić uwagę na to, jakie rzeczy można zabrać na pokład, a jakie trzeba oddać do luku bagażowego. Walizki oznakujmy jakimś charakterystycznym elementem, np. kolorową taśmą, by łatwiej je było rozpoznać na taśmie bagażowej w porcie lotniczym.

Gotowe zestawy ubrań

Pakuj się setami. Przygotuj gotowe zestawy ubrań, które można ze sobą łączyć w różne kombinacje. Postaw na proste, klasyczne fasony i uniwersalne kolory. Nie ma sensu zabierać ubrań, które do niczego nie pasują i prawdopodobnie cały urlop, przeleżą w walizce. Minimum ilości = maksimum funkcjonalności. 

Rolowanie

Nie ma lepszego systemu składania ubrań, pozwalającego zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca w walizce. Rolujemy wszystko – koszulki, bluzki, bluzy, kurtki i sukienki.  A zrolowane skarpety schowaj do butów. Te ostatnie i tak zajmują trochę miejsca, dlaczego więc nie wykorzystać ich wewnętrznej przestrzeni.

P.S. buty możesz owinąć foliowym czepkiem ochronnym. Nawet, gdybyś w czasie wyjazdu musiał na szybko schować je bez czyszczenia, będą zabezpieczone i nic w walizce się nie pobrudzi. 

Drobiazgi

Drobne przedmioty i biżuterię możesz z powodzeniem włożyć do… plastikowego opakowania na tabletki. Dzięki przegródkom biżuteria się nie splącze, a szczelne zamknięcie uchroni nas przed zgubą cennych drobiazgów.

Miniaturki

Ze względu na limity pojemności, ale też w trosce o ilość miejsca w naszym bagażu, warto zabrać na wyjazd próbki kosmetyków. Unikniesz przelewania ich do mniejszych pojemniczków, a mini szampon do włosów, żel pod prysznic, czy balsam zaoszczędzą naprawdę dużo miejsca.

Jeśli zabierasz ze sobą ręcznik, wyłóż nim dno walizki. Nawet nie zauważysz jego obecności 🙂

Sprytny trik podróżnika

Zabieraj rzeczy, które mają kilka zastosowań, np: organizery bagażu tzw. packing cubes, duży szalik, który ogrzeje jak sweter, power bank zamiast miliona ładowarek, czy adapter zasilania. Pamiętaj też, że czytnik ebooków będzie dużo lżejszy od książek.

Dodatkowa torba na wszelki wypadek

Zawsze warto wrzucić do bagażu jedną czy dwie dodatkowe torebki, które posłużą nam np. jako woreczki na brudną bieliznę albo dodatkowy schowek, na wypadek gdyby jednak okazało się – co często się zdarza – że w podróży powrotnej mamy ze sobą więcej rzeczy, niż pierwotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *