Mur stojący na plaży Pedocin ma długość 74 metrów i wysokość 3 metrów. Mur ten dzieli plażę na dwie strefy: damską i męską. Jest on charakterystycznym elementem plaży i stanowi nie tylko barierę fizyczną, ale także symbol tradycji i historii tego miejsca.

Cel – “zapewnienie przyzwoitości”

Plaża Pedocin w Trieście była pierwszą publiczną plażą w mieście w czasach, kiedy Triest należał do monarchii austro-węgierskiej. Wraz z budową plaży, został wzniesiony specjalny mur, który oddzielał strefy dla kobiet i mężczyzn. Celem tego było zapewnienie „przyzwoitości” i nie dopuszczanie do „aktów sprzecznych z przyzwoitością” na plaży.

Wraz z budową plaży i muru, zostały także wprowadzone przepisy, których celem było utrzymanie porządku i przestrzeganie zasad na plaży. Za złamanie tych przepisów i przekroczenie muru groziły surowe kary. Dziś, tradycja rozdzielenia plaż na strefy dla kobiet i mężczyzn jest wciąż pielęgnowana, jako pamiątka tamtych czasów.

Co więcej, kiedy w latach 40. minionego wieku padła propozycja zburzenia muru, zdecydowano się na przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Ostatecznie pomysł zburzenia muru został odrzucony, co świadczyć może o swego rodzaju sentymencie związanym z tą tradycją wśród mieszkańców Triestu.

Plaża Pedocin obecnie

Dzisiaj plaża Pedocin przyciąga turystów i mieszkańców, którzy cenią jej unikatowy charakter i chcą poznać historię i tradycję tego miejsca. Mimo że podział plaży na strefy dla kobiet i mężczyzn wydaje się dziś kontrowersyjny, dla wielu jest on elementem dziedzictwa kulturowego, któremu należy się szacunek.

Plaża ta po dziś dzień jest uważana za unikatową i jedyną taką w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *